Calendar

October 2019
M T W T F S S
« Sep   Nov »
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031  

Archives

FORGOT YOUR DETAILS?

Sunflower Trophy Races Start List

by / Thursday, 17 October 2019 / Published in Blog / News, Motor Bike Racing

Below is the provisional start list and weekends race programme for the Sunflower Races.

There are still a few competitors to be announced the list will be updated as and when they are confirmed.

 

 

 

 

 

RACE 1 ( FRIDAY )                                   COBRA SECURITIES PRE INJECTION                                                                                        8 LAPS

RACE 7 ( SATURDAY )                   DAVID McCRORY SERVICES LTD. PRE INJECTION                                                                   8 LAPS

No Name Town Machine  
5 Ryan Dineen Belfast 600cc Yamaha
14 Seamus Lee Co Cavan 600cc Honda
15 Kenneth O’Gorman Offaly 600cc Yamaha 0379560
17 Karl Frere Donaghadee 600cc Blakely Honda
18 Michael Carr Galway 600cc Suzuki
23 Paul Reid Stranraer 600cc Yamaha Hire
27 Dan Brewer Dromore 600cc Honda
30 Jason Corcoran Castletown 600cc Yamaha 1025980
37 Colin Irwin Lisburn 600cc Honda 8825669
41 Damien Carson Crumlin 600cc BTR Boyles Team Racing Honda 8580802
53 Mathew McCay Belfast 600cc Honda 1961867
54 Vincent Long Clonmel 600cc Yamaha 2662507
68 Andrew McMaster Killyleagh 600cc DMS Kawasaki 3279843
83 Graham McAleese Limavady 600cc Kawasaki 5861560
84 Gerard Trueman Downpatrick 600cc Eamon Rodger’s Racing 6524221
88 Jonathan Gregory Belfast 600cc Yamaha 1813100
89 Daryl Aston Portavogie 600cc Kane Engineering Honda 3297192
91 Lewis Shand Fife 600cc Yamaha 2505129
95 Michael MacKinnon Scotland 600cc Yamaha 5499812
98 Liam Trainor Enniskillen 600cc Yamaha 6550624
99 Jay McGarvey Newtownards 600cc Honda
105 Paul Demaine Glenarm 600cc Yamaha 5733552
113 Calum Pert Scotland 600cc Yamaha
130 Steven Love Antrim 600cc Honda 2025864
169 Adam Watt Newtownhamilton 600cc Kawasaki 5948989
232 Jack Oliver Limavady 600cc Honda 5550486

RACE 2 ( FRIDAY )                                      ASHVALE FARM SHOP SUPERBIKE PRO RACE                                            10 LAPS

RACE 4 ( SATURDAY )                       A.J. PLUMBING SUPPLIES LTD. SUPERBIKE PRO RACE                                 10 LAPS

No Name Town Machine  
1 Richard Cooper Nottingham 1000cc Buildbase Suzuki 6707613
2 T J Toms Somerset 636cc G & S Racing Kawasaki
3 Ryan Gibson Banbridge 1000cc JMcC Roofing Suzuki 1228607
4 Gerard Kinghan Randalstown 1000cc IFS Yamaha 0670097
5 Marty Lennon Banbridge 1000cc Yamaha
8 Emmet O’Grady Tralee 1000cc Tag Honda Hiring
9 Barry Graham Kilkeel 1000cc BG Boats Kawasaki 8670571
11 Nico Mawhinney Castledawson 1000cc Team Polaris Kawasaki
13 Gary McCoy Cookstown 1000cc Suzuki 0955720
17 Stephen Magill Ballygowan 1000cc SMR Aprilia 1468365
21 Aaron Armstrong Lisnaskea 1000cc Hunky Dory Suzuki 3851231
22 Stephen McAdoo Dungannon 1000cc MB Racing Kawasaki 6402900
24 Keelim Ryan Offaly 1000cc Liqui Moly/Teng Tools Yamaha 9236265
TBA
TBA
38 Jason Lynn Upperlands 1000cc Suzuki
42 Luke Johnston Ballymena 1000cc Unlimited Industries BMW 8307045
TBA
45 Tom Fisher Nottingham 1000cc Kawasaki
47 Alistair Kirk Dromara 1000cc AKR / McCurdy Motorsport BMW 1324546
53 Jason Moorhead Banbridge 1000cc Suzuki 2291772
55 Donald Macfadyen Inverness 1000cc BMW 1508169
60 Dean O’Grady Tralee 1000cc Kawasaki 0355291
61 Ross Patterson Antrim 1000cc BMW
62 Graeme Smallwoods Drumahoe 1000cc Team Woods Racing Kawasaki 1179769
69 Darragh Trappe Ballinasloe 1000cc Hyland Racing Kawasaki 0630665
75 Barry Sheehan Co Cork 1000cc Game On BMW
78 Dean Campbell Cookstown 1000cc House Eliott Flowers Suzuki
93 Paul Cranston Dungannon 1000cc P & J Suzuki 3698588
95 Jamie O’Keefe Co Waterford 1000cc Kawasaki
121 Christian Iddon Stockport 1000cc Tyco BMW
146 Noah Holmes Dublin 1000cc HBR Kawasaki 6987510
192 Stephen Shortt Portadown 1000cc Yamaha 4129357
 

RACE 3 ( FRIDAY )        S.G. JONES & SONS BUILDING SUPPLIES SUPERBIKE CUP & SUPERSPORT CUP         8 LAPS

RACE 9 ( SATURDAY )    PATRICK MEGORAN SAND & GRAVEL SUPERBIKE CUP & SUPERSPORT CUP             8 LAPS

No Name Town Machine  
Superbike Cup
 
15 Thomas Maxwell Co. Westmeath 1000cc Kawasaki
20 Kris Campbell Armagh 1000cc Honda
26 Barry Kelly Ballymartin 1000cc Bayview/Bridge Comm./MMR BMW 5244132
30 Brian Graham Kilkeel 1000cc MMR Honda 5135533
34 Aaron Uprichard Dundonald 1000cc Farmers Corner Yamaha
35 Gary McAvoy Banbridge 1000cc Honda 8306805
40 Jonathan Watt Newtownhamilton 675cc Shark Racing Triumph 9569638
48 Scott Seymour Dundonald 1000cc Kawasaki 3475935
58 Lee Chambers Kilkeel 1000cc DRD Racing BMW MMR 4863346
89 Jonny Singleton Markethill 1000cc Kawasaki
100 Ross Irwin Newtownabbey 1000cc Kawasaki
123 Alan Fisher Kilkenny 1000cc Suzuki 9619545
130 Steven Love Antrim 1000cc Suzuki 2025864
133 Robert Toner Wicklow 1000cc BMW
135 Daniel Ingham Leicestershire 750cc Suzuki 1397629
222 Michael Gahan Limavady 1000cc Newline Elite Kawasaki 1210564
No Name Town Machine  
Supersport Cup
 
12 Alan Armstrong Lisnaskea 675cc Triumph 3760126
13 Ian Pert Scotland 600cc Suzuki
17 Karl Frere Donaghadee 600cc Blakely Honda
18 Darryl Anderson Garvagh 600cc DKR Yamaha 1364397
23 Paul Reid Stranraer 600cc Yamaha Hire
25 Dean Lacey Bray 600cc Honda
40 Jonathan Watt Newtownhamilton 675cc Shark Racing Triumph 9569638
57 Michael Owens Dungannon 600cc MO Racing Yamaha 7573575
60 Darren Clarke Co Cavan 600cc Yamaha
62 Aidan Cleary Draperstown 600cc Kawasaki 8839301
65 Jamie Boreland Aghadowey 600cc Glenlough Engineering Kawasaki
71 Paddy Lavery Blackwatertown 600cc Nugent Eng. Yamaha 0206329
82 Alan Graham Kilkeel 600cc MMR Yamaha
88 James Collins Co Cork 600cc Kawasaki 1164855
91 Lewis Shand Fife 600cc Yamaha 2505129
95 Michael MacKinnon Scotland 600cc Yamaha 5499812
98 Liam Trainor Enniskillen 600cc Yamaha 6550624
102 Alan Smyth Thurles 600cc Yamaha 6361897
104 Michael Press Lisburn 600cc Suzuki 2614697
114 Jonathan Patterson Ballynahinch 600cc Ashvale Racing Kawasaki 6607471
155 Jonny Campbell Lisburn 600cc BPE Suzuki 7106204
169 Adam Watt Newtownhamilton 600cc Kawasaki 5948989
175 Declan McCabe Dublin 600cc Kawasaki 8741967
189 Robert McConnell Tralee 600cc Yamaha Rent
555 Daniel Matheson Newcastle 600cc Leo Matheson Ltd Yamaha 6210261
777 Shaun Wynne Bristol 600cc Yamaha 0495253

 

No Name Town Machine  
Young Guns
11 Karl Lynch Clonsilla 125cc Eclipse Racing Aprilia 0889077
21 Nicholas Burns Lisburn 125cc McKee Racing Aprilia
44 Lewis Crompton Banbridge 125cc Aprilia 4171625
46 Alexander Rowan Dromara 125cc Aprilia 3749450
122 Logan Turner Cowdenbeath 125cc Aprilia 2642512
Junior Cup
16 David Graham Broughshane 400cc Eastall Racing Kawasaki
20 Scott McGrory Larne 390cc KTM 4726571
34 Braydon Cummings Craigavon 390cc KTM 9726225
69 Gary Scott Castledawson 300cc Jackie Chan 37 3653734
72 Martin Burnett Newtownabbey 300cc Impressive Automatics Yamaha 7701097
99 Curtis Trimble Bangor 300cc Tianda
SS300
4 Andrew Smyth Aughnacloy 400cc Kawasaki 6363266
8 Andrew Kerr Letterkenny 300cc Kerr Steel Racing Kawasaki
22 Cameron Dawson Dungannon 400cc Kawasaki 1187713
30 Ajay Carey Derriaghy 320cc KMR/Dawson Yamaha 5627298
37 Jack Ferris Moneymore 400cc Kawasaki 4576422
66 Rossi Dobson Belfast 400cc Kawasaki
169 Matthew McCord Cookstown 400cc Kawasaki

RACE 1 ( SATURDAY )                            NUTT TRAVEL MOTO 3 / 125GP                                                                                           8 LAPS

RACE 11 ( SATURDAY )                        GATE TEC N.I. MOTO 3 / 125GP                                                                                          8 LAPS

No Name Town Machine  
15 Padraig Graham Toomebridge 250cc Graham6 Flood Consultants Honda 1937389
37 Jack Ferris Moneymore 250cc Moto 3 4576422
TBA
66 Rossi Dobson Belfast 250cc Bob Wylie Moto 3 Honda
69 Gary Scott Castledawson Oakmore Contracts Moto 3 Honda 3653734
94 Andrew Jackson England 250cc Falcon Honda
121 Nicholas Burns Lisburn 125cc PSC Racing Honda
TBA

RACE 1 ( SATURDAY )                    THE PEOPLE’S RACE LIGHTWEIGHT SUPERSPORT & 250GP                                 8 LAPS

RACE 11 ( SATURDAY )             ADVANCE FASTENERS LTD. LIGHTWEIGHT SUPERSPORT & 250GP                       8 LAPS

No Name Town Machine  
4 Samantha Scott Maghera 450cc Kawasaki 1100666
18 Kenneth Lenehan Slane 400cc T.J.C. Kawasaki 2375833
21 Scott Russell Dromore 400cc BP Foods NI Kawasaki 5983129
26 Tom Greenwood Portglenone 400cc Kawasaki 1506938
32 Aaron Boyd Ballymoney 400cc Precious Paws Kawasaki 1365696
35 Daniel Ingham Leicestershire 400cc Honda 8685689
45 Lee Osprey Antrim 400cc McKillop Motorcycles Kawasaki
49 Stephen McKeown Maghera 400cc McKillop Motorcycles Kawasaki 0204501
53 Matthew McCay Belfast 400cc Yamaha 1961867
54 Johnny McCay Belfast 400cc Yamaha 1707899
88 Peter Fletcher 400cc Bayview Hotel Kawasaki 1342832
99 Luke Houston Belfast 400cc Kawasaki 1161285
110 Jonathan Shortt Portadown 400cc Yamaha 4129357
166 Mark Shields Ballymena 400cc Kawasaki 1674679
250GP
5 Colin MacDougall Scotland 250cc Yamaha 9325076
73 Thomas Lawlor Naas 250cc Yamaha 0841778

 RACE 3 ( SATURDAY )                   McKIBBEN FUELS SUPERTWINS / PRODUCTION TWINS                                                      8 LAPS

RACE 10 ( SATURDAY )    IMPACT BATHROOM DESIGNS SUPERTWINS / PRODUCTION TWINS                                        8 LAPS

(JUNIOR SUNFLOWER TROPHY RACE)

No Name Town Machine  
Supertwins
1 Dominic Herbertson Hexham 650cc Kawasaki 9647798
2 Ian Lougher Dromara 650cc Team ILR/Mark Coverdale Paton 1105598
3 Ryan Gibson Banbridge 650cc JMcC Roofing /KMR Kawasaki
5 Marty Lennon Banbridge 650cc Kawasaki 1699225
13 Gary McCoy Cookstown 650cc Kawasaki 4325354
15 Finlay Milne Scotland 650cc Suzuki
20 Denver Robb Ballymena 650cc Kawasaki
22 Eunan McGlinchey Aghadowey 650cc McAdoo Kawasaki
32 Aaron Boyd Ballymoney 650cc Precious Paws Kawasaki 1365696
37 Thomas Molloy Athlone 650cc Gem Workshop Suzuki 3730584
64 Kevin Lavery Blackwatertown 650cc KMR Kawasaki 5519667
75 Barry Sheehan Co Cork 650cc Game On Kawasaki
77 Dave Liddy Dullek 650cc Rachel’s Suzuki
88 Lewis Nicol Fife 650cc Suzuki 9375851
TBA
TBA
141 Logan Turner Cowdenbeath 650cc Suzuki 3924783
164 Stephen McKnight Banbridge 650cc Suzuki 0644952
177 Daniel Duke Portadown 650cc Team Screwloose Suzuki
777 Shaun Wynne Bristol 650cc Kawasaki 4603423
No Name Town Machine  

Production Twins

8 Darryl Anderson Garvagh 650cc Trison McMullan Racing Suzuki 1364397
11 Paul Demaine Jnr Ballymena 650cc Kawasaki 0548200
21 Coly O’Hare Saintfield 650cc Suzuki 4897607
26 Tom Greenwood Portglenone 650cc PK Racing Kawasaki 1506938
30 David Graham Broughshane 650cc Colin Brown Ltd Patch Racing Suzuki
34 Daniel Grove Coleraine 650cc Suzuki 0413189
54 Johnny McCay Belfast 650cc Suzuki 1707899
58 Matthew McGowan Tamlaght 650cc Suzuki 2726286
100 Matt Layt Norfolk 650cc Kawasaki
111 Karl Lynch Clonsilla 650cc Suzuki 0889077
116 Dillan Daly Cavan 650cc Suzuki
211 Nicholas Burns Lisburn 650cc Rodger Chan Racing Kawasaki

RACE 6 ( SATURDAY )                      DB TILES & BATHROOM SUPERSPORT RACE                                                                         10 LAPS

RACE 12 ( SATURDAY )                  SCHIMMEL DISTRIBUTION SUPERSPORT RACE                                                                    10 LAPS

No Name Town Machine  
2 T J Toms Somerset 636cc G & S Racing Kawasaki
3 James McLaren Fife 600cc Suzuki 2244164
5 Kevin Keyes Offaly 600cc G & S Racing Kawasaki
7 Richard Kerr Letterkenny 675cc Campbell Motor Sport Triumph
11 Sam Laffins Dromara 600cc Kawasaki 3026698
15 Simon Reid Banbridge 600cc Yamaha
16 Michael Browne Co Cork 600cc Kawasaki 6658195
22 Eunan McGlinchey Aghadowey 600cc McAdoo Kawasaki
TBA
TBA
TBA
50 Kyle Cross Lisburn 600cc Dynamic Design Yamaha 8002334
61 Ross Patterson Antrim 600cc Yamaha
70 Kia McGreevy Ballynahinch 600cc Triple R Yamaha
75 Thomas McAdoo Dungannon 600cc MB Racing Kawasaki 1919477
85 Jordan McCord Cookstown 600cc Yamaha
157 Korie McGreevy Ballynahinch 675cc Century Racing Triumph

 RACE 8 (Saturday)                                      J.A.S. FINLAY SUNFLOWER TROPHY RACE                                                                    12 LAPS

(Fastest 36 Riders from Qualifying including Invited Riders)

No Name Town Machine  
 

 

Leave a Reply

You must be logged in to post a comment.

TOP